El Sıkışırken Yapılacak ve Yapılmayacak 11 Şey | Tokalaşma Teknikleri

Merhabalaşmak ve El Sıkışmak: Sözlü ve Sözsüz İletişimi Birleştirmek:

Dünyada en doğal biçimde gerçekleştirilmesi gereken şey en zorlanılanlardan biri haline geldi: Bir müşterinize nasıl merhaba dersiniz? Ofise mükemmel bir duruşla, orta büyüklükte adımlar atarak girin. “Merhaba, Ben Kevin Hogan. İkna Psikolojisi kitabının yazarıyım. Siz de John’sunuz değil mi? Memnun oldum” deyin.

John” derken el sıkışın. Ofise girerseniz ve müşteriniz kendini önce tanıtırsa ona uyum sağlayın ve o elini uzatınca el sıkışın. Elini iki-üç saniye tutun ve nazikçe bırakın. Diğer elinizi tokalaşmaya dâhil etmemelisiniz. İşte doğru şekilde el sıkışma için on anahtar nokta.

İşte karşı cinsle veya biriyle tokalaşırken dikkat etmeniz gereken 10 temel kural (püf noktası):

1- El sıkışırken her zaman göz teması kurun. Gözler bir çok şeyi sözcüklerden önce karşı tarafa iletmenize yardımcı olur; öfke, mutluluk, sevgi, nefret, üzüntü vs.


Hos-olmayan-iki-elle-tokalasma-yontemine-basvurmayin

2- Hoş olmayan iki elle tokalaşma yöntemine başvurmayın. İki elinizi birden kullandığınız fazla samimi tokalaşma şekli. – Bu tarz bir tokalaşma ancak çok yakın aile bireyleri arasında kabul edilebilir. Buluşacağınız kişiyle aranızda resmiyet varsa iki elinizi birden kullanmayı aklınızdan dahi geçirmeyin.


el-sikisma-teknikleri-yontemleri-karsinizdakinin-dirsegini sol elinizle tutmayin-haberpop.jpg

3- Müşterinizin dirseğini sol elinizle tutmayın.


el-sikisma-teknikleri-yontemleri-2 saniyeden fazla el sikmayin-haberpop.jpg

4- Müşterinizin elini 2 saniyeden fazla tutmayın.


el-sikisma-sanati-Musterinizin-veya-arkadasinizin-elini-sikistirmayin-haberpop

5- Müşterinizin elini sıkıştırmayın. El sıkışırken, çıtırdayan kemiklerin sesinin duyulduğu tokalaşma türü. Karşınızda bir avokado olduğunu ve onu ezmeden, tüm avucunuzla kavramanız gerektiğini düşünün. Size doğru uzatılan eli böyle kavrayın.


el-sikisma-sanati-Musterinizin-veya-arkadasinizin-elini-sikistirmayin-haberpop

6- Müşterinizden daha sıkı tutmaya çalışmayın. 2 saniyeden sonra karşınızdaki hala geri çekilmemişse, o halde diğer elinizle onun omzuna dokunun ve ardından iki elinizi birden yavaşça çekin


el-sikisma-sanati-Gevsek bir bicimde el sikismayin-el sikma teknikleri-haberpop

7– Gevşek bir biçimde el sıkışmayın. Bir diğer değişle ölü balık gibi. Gevşek parmaklar, mümkün olduğunca az avuç içi teması. Hemen hatırlatalım, çoğu insan bu tarz bir tokalaşmayı saygısızlık olarak nitelendirir. Bu nedenle, başparmağınızla işaret parmağınızı birbirine bağlayan perdenin, karşınızdakinin eline temas ettiğinden emin olun.


el-sikisma-teknikleri-yontemleri-Eliniz ikiı ama kontrol altinda olmalidir-haberpop

8- Eliniz sıkı ama kontrol altında olmalıdır.


el-sikisma-teknikleri-yontemleri-Elleriniz-kuru-ve-sicak-olmalidir-haberpop

9- Elleriniz kuru ve sıcak olmalıdır.


Hos-olmayan-iki-elle-tokalasma-yontemine-basvurmayin

10- Sol kolunuzu ve elinizi selamlamaya dâhil etmeyin.


el-sikisma-teknikleri-yontemleri-terli ellerle asla tokalasma-haberpop.jpg

11- Terli Ellerle asla tokalaşmayın: Islak köpek gibi ellere kimse dokunmak istemez. Etkili bir tokalaşma için avuç içleriniz fazla mı ıslak? – Buluşmadan önce elinizi alkollü bir bezle silin. Ardından küçük yudumlar eşliğinde bir fincan adaçayı için. Bu, vücudunuzun daha az ter üretmesini sağlayacak. Tabi her ihtimale karşı cebinizde bir kağıt mendil de bulundurun.