CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Abdüllatif Şener Kimdir?

Abdüllatif Şener (doğumu: 26 Nisan 1954, Emirler, Yıldızeli), Çerkes asıllı Türk siyasetçi, akademisyen, TBMM eski milletvekili, eski Başbakan Yardımcısı, Maliye eski Bakanı ve Türkiye Partisi’nin kurucusudur. Şimdi İse CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olma ihtimali yüksek olan bir siyasetçidir. Bir dönem akp’de görev yaparken nedeni malum sebepler yüzünden kıldan yünden bahanelerle kapı gösterildi. Belki de akpnin siyasetini beğenmediği için kendisi rahatsız olup vicdanını rahatlatacak bir yol seçmek istedi.

58. Hükümet ve 59. Hükümet’te Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, öncesinde 54. Hükümet’te Maliye Bakanı, TBMM 19. Dönem ve 20. Dönem Refah Partisi, 21. Dönem Fazilet Partisi, 22. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Sivas milletvekili olarak görev yaptı.

Abdüllatif Şener Hayatı (Biyografi)

Abdüllatif Şener, 26 Nisan 1954’te, Ahzerat ve Bedirhan Şener’in oğlu olarak Sivas’ın Yıldızeli ilçesinin Emirler köyünde doğdu. 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Gazi Üniversitesi’nde doktora yaptı. Gazi Üniversitesi Bolu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde dekan yardımcısı oldu. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı. Maliye Bakanlığı’nda Gelirler Kontrolörü olarak çalıştı.

Abdüllatif Şener kimdir-Abdüllatif Şener-Abdüllatif Şener chp
Abdüllatif Şener kimdir-Abdüllatif Şener-Abdüllatif Şener chp

CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Abdüllatif Şener Mi?

Neden olmasın? Bir çok duyum o yönde. Herkes CHP‘nin cumhurbaşkanı adayı kim olacak diye merak ederken siyaset içinden duyulan sesler Abdüllatif Şener ismini zikrediyor. Ankara kulisleri de Abdüllatif Şener diyor. Peki Abdüllatif Şener kimdir? nerelidir? mesleği nedir?

Yıllar önce Abdüllatif Şener Şöyle bir açıklama yaptığı iddia edildi saffet sancaklı tarafından:

ABDÜLLATİF ŞENER:”Ben eski AKP BAKANI olarak kendimden utanıyorum her gün allaha tövbe ediyorum vatanı satanlara hizmet etdim ama ben böyle olduğunu bilmiyordum ‘bizi kandırdılar. Herkesi kandırıyorlar AKP işe özelleştirmelerle başladı bunlar küresel güçlerin emrinde VATANI SATANLARDIR.

Abdüllatif Şener Siyasi Hayatı

1991 Türkiye genel seçimleri’nde Refah Partisi’nden Sivas milletvekili seçilerek siyasete girdi. Necmettin Erbakan başkanlığında kurulan REFAHYOL Hükûmeti’nde Maliye Bakanı olarak görev yaptı. 1998 yılında Refah Partisi’nin kapatılmasından sonra Fazilet Partisi’ne geçti. 2001 yılında da Fazilet Partisi de kapatıldı.

 

2001 yılında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (Ak Parti) kurucuları arasında yer aldı. 2002 Türkiye genel seçimleri’nde yeniden Sivas milletvekili seçildi. 2002-2007 yılları arasında Abdullah Gül Hükûmeti ve 1. Erdoğan Hükümeti’nde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2007 yılında yapılan seçimlerde aday olmadı ve AKP’den istifa etti. 25 Mayıs 2009 tarihinde Türkiye Partisi’ni kurdu. 2011 Türkiye genel seçimleri öncesinde partisinin genel başkanlığından istifa ederek Sivas’tan Bağımsız milletvekili adayı oldu. 17.092 oy almasına rağmen milletvekili seçilemedi. Kurucusu olduğu Türkiye Partisi, 27 Ağustos 2012 tarihinde kapandı.